Szybko zapadający zmrok może nieraz pokrzyżować plany. Niezależnie od tego czy się wspinasz, biegasz, polujesz, naprawiasz auto, czy szukasz czegoś w garażu. Pojawiają się trudności w poruszaniu się, dostrzeganiu szczegółów, odnalezieniu poszczególnych obiektów. Warto zadbać wtedy o swój komfort i efektywność działań, a przede wszystkim bezpieczeństwo. Jest ono składową naszych umiejętności oraz sprzętu, którym dysponujemy. Dlatego nie można zapominać o tym, jak ważne jest odpowiednio dobrane oświetlenie. Takie, które nie tylko oświetli nam przestrzeń dookoła, ale również ułatwi orientację w terenie i pomoże uniknąć potencjalnie niebezpiecznych sytuacji. I tutaj z pomocą przychodzi nic innego jak niezwykle funkcjonalne oświetlenie czołowe. To właśnie latarki czołowe przypadły do gustu zarówno miłośnikom turystyki aktywnej, jak i ekstremalnych przygód. Korzystają z nich turyści, biegacze, speleolodzy, wędkarze, pracownicy warsztatów, serwisów, ratownicy, żołnierze czy majsterkowicze. Wszyscy, dla których istotna jest swoboda poruszania się oraz wolne ręce. Tylko jaki model wybrać? Na co zwrócić uwagę? Który będzie idealny na spacery po parku? A jaki na biwak? Czym charakteryzują się czołówki taktyczne? I czemu kompaktowa konstrukcja ma takie znaczenie? Zapraszamy do lektury.

Co jest ważne przy wyborze latarki czołowej?

Na rynku obecnie znajduje się ogromna ilość oświetlenia, dlatego warto zaufać znanym i cenionym markom. Sam zakup czołówki powinien być sumą indywidualnych preferencji. Ważne, aby wybrany model idealnie pasował do naszych potrzeb i charakteru aktywności. Jeśli chcemy, aby latarka czołowa służyła nam dobrze przez długi czas, musi spełniać kilka ważnych warunków. Przed zakupem sprawdź dokładnie jakość sprzętu, przełoży się ona bowiem na jego użyteczność. Warto zwrócić uwagę między innymi na funkcjonalność konstrukcji, zasilanie, jakość i moc diody. Niebagatelne znaczenie ma również odpowiednia wytrzymałość oraz odporność na wilgoć, wstrząsy i upadki. Odpowiednia latarka czołowa powinna gwarantować doskonałe właściwości użytkowe, przy optymalnym dopasowaniu oświetlenia do panujących warunków.


Kilka słów o źródle światła

Śledząc historię technologii oświetlenia czołowego, nie sposób nie zauważyć, że już dawno tradycyjne żarówki zostały wyparte przez znacznie mocniejsze i bardziej wydajne diody LED. I nie ma co się dziwić, gdyż mogą świecić wiele tysięcy godzin, dając przy tym jasny strumień światła. Na rynku spotkamy się z różnymi barwami i kolorami diod. Główne źródło światła stosowane w latarkach czołowych jest białe, a barwa emitowanego strumienia może być ciepła, neutralna lub zimna. Z reguły wybierane są diody o neutralnej barwie, gdyż najlepiej oddają kolorystykę otoczenia i pozwalają dostrzec szczegóły w dalekiej odległości. Niektóre modele latarek posiadają również światło ciepłe (Fenix HL26R) - przyjemne dla oka świetnie sprawdzi się do czytania czy majsterkowania. Głównie tam, gdzie nie potrzeba mocnego oświetlenia dalekiego zasięgu. W celu podniesienia użyteczności latarki wielu producentów stosuje dodatkowo diody kolorowe (Petzl Tactikka + RGB), które przydają się podczas zadań specjalnych. Przykładowo światło czerwone nie psuje akomodacji oka, jest dyskretne i świetnie sprawdza się, gdy nie chcemy nikogo oślepić lub jako sygnalizacja. Zielona barwa strumienia (Mactronic NOMAD 02) jest niewykrywalna dla wzroku większości dzikich zwierząt i nadaje się do odczytu map. Niebieska z kolei świetnie sprawdzi się podczas działań służb mundurowych, ponieważ uwydatnia ślady.
Warto pamiętać, iż nie tylko o barwę światła tu chodzi. Liczy się również jego jasność i nieskomplikowana obsługa całości. Optymalna moc i płynna regulacja to klucz do sukcesu. W większości oferowanych latarek czołowych wysokie parametry techniczne łączą się z zaawansowaną technologią modułów, umożliwiając szybką zmianę trybów świecenia lub nawet zaprogramowanie latarki (Ledlenser MH10). Tak, byś mógł dopasować oświetlenie idealnie do potrzeb i charakteru aktywności. W końcu na biwak nie potrzebujemy ultra jasnego oświetlenia (Nitecore NU20), gdyż będzie ono raziło naszych towarzyszy. Z kolei na eksplorację jaskini, polowanie czy poszukiwania warto zabrać już coś mocniejszego (Ledlenser XEO19R, Fenix HM65R). Istotnym aspektem jest również stosunek mocy, do czasu działania. Co z tego, że chwilowo uzyskamy mocny strumień, gdy zabraknie nam stabilnego oświetlenia na resztę wędrówki.


Zasilanie akumulatorowe czy bateryjne?

Wydajne zasilanie jest szalenie ważnym aspektem zarówno w modelach ręcznych, jak i w latarkach czołowych. To od niego zależy czy w trakcie działań nagle nie pochłoną nas ciemności. Przecież nikt nie chciałby się nieoczekiwanie znaleźć bez źródła światła w ciemnym lesie, podczas ataku szczytowego w górach czy w trakcie poszukiwania narzędzi w piwnicy. Warto postawić na pewne źródło energii. W zależności od warunków, w jakich będziemy używać czołówki mamy do wyboru trzy możliwości. Klasyczne baterie, akumulatory lub dwa w jednym jak w przypadku modelu Fenix HL18R czy Petzl Actik Core.
Zasilanie akumulatorowe jest bardzo wydajne i oszczędne. Mocne latarki czołowe długo działają na ogniwach, a możliwość ich wielokrotnego ładowania sprawia, że szybko zwracają się koszty zakupu. Jednak jeśli nie zadbamy o wcześniejsze, pełne naładowanie lub dodatkowe źródło energii w postaci powerbanka. Mogą nas niemile zaskoczyć, na przykład wyładowując się podczas marszu w mroźną noc. Baterie z kolei są łatwo dostępne i można je szybko wymienić, ale biorąc pod uwagę aspekt ochrony środowiska, jest trochę gorzej. Są zdecydowanie cięższe w utylizacji, dlatego przy ich wyborze warto pamiętać o odpowiedniej segregacji zużytych sztuk. Przy wyborze zasilania ważne jest również odpowiednie rozmieszczenie zasobnika. Z reguły dla łatwiejszej wymiany ogniw umieszczony jest on w głowicy latarki, ale zdarzają się również modele z zasilaniem z tyłu (Ledlenser NEO6R oraz H8R). Takie rozwiązanie umożliwia odpowiednie rozmieszczenie ciężaru na głowie, tak by latarka nie przeszkadzała w trakcie aktywności.


Konstrukcja, która przetrwa wszystko

Na pewno ważny jest ogólny wygląd, styl i innowacyjność oświetlenia czołowego, ale nie jest to najistotniejsza kwestia. Z uwagi na umieszczenie latarki na głowie warto wybierać modele lekkie, kompaktowe, posiadające zwartą, ergonomiczną obudowę charakteryzującą się dużą wytrzymałością. To właśnie solidna, odporna na upadki, różnice temperatur, wodę i pył konstrukcja z aluminium lub tworzywa sztucznego przełoży się na długą żywotność modelu. W tym wypadku świetną wskazówką jest stopień szczelności określany dla większości markowych latarek czołowych. Informuje nas, w jakich warunkach możemy używać danego modelu. Inne będą przeznaczone do działań w sytuacjach ekstremalnych, a jeszcze inne na co dzień w domu. Ochronę przed ulewą, niewielką mżawką czy zachlapaniem mają już modele od parametru IPX4: Black Diamond Astro 175Ledlenser MH7 czy Mactronic Nippo 1.8. Natomiast tam, gdzie dochodzi do całkowitego zanurzenia sprzętu oraz ekspozycji na gwałtownie zawiewany piach warto wybrać latarkę całkowicie wodo i pyłoszczelną: Nitecore HC33 (IP68), Black Diamond Storm 400 (IP67).
Ważny jest również pasek nośny utrzymujący całą konstrukcję. Powinien być elastyczny i miękki, tak by nie powodował otarć oraz nie uwierał. Czasem w przypadku cięższych modeli producenci dodają drugi pasek (Ledlenser MH8), który ma za zadanie odpowiednio stabilizować całość, tak by latarka nie zsuwała się z czoła. Innym patentem jest wyściełanie od środka silikonowymi wstawkami dla uzyskania lepszej przyczepności na przykład na kasku (Mactronic Vizo RC).


Podsumowanie

Mamy nadzieję, iż nieco rozjaśniliśmy kwestie związane z wyborem odpowiedniej latarki czołowej. W gąszczu modeli nie jest to takie łatwe, więc zawsze warto zwrócić uwagę na kilka powyższych aspektów. Kierować się własnymi preferencjami, charakterem aktywności oraz warunkami, w jakich oświetlenie będzie wykorzystywane. Mnogość funkcjonalności latarek nie ułatwia decyzji, więc jeśli jeszcze nie wiesz, na co się zdecydować, w kolejnej części artykułu znajdziesz informacje jak dobrać latarkę czołową do konkretnej aktywności.