Wiele aktywności wymaga dobrego oświetlenia, które gwarantuje niezawodność i bezpieczeństwo. Szczególnie okres wakacyjnych wypraw skłania do zaopatrzenia się w wysokiej jakości, mobilne światło. Obecnie wypoczynek w formie biwaków na świeżym powietrzu jest jednym z bardziej popularnych sposobów spędzania czasu wolnego. Taka forma rekreacji wymaga jednak odpowiedniego przygotowania, dlatego warto pomyśleć nie tylko o kwestiach destynacji czy wyżywienia, ale również sprzętu, który należy ze sobą zabrać. W dobie smartfonów i gadżetów elektronicznych mogłoby się wydawać, że tradycyjne latarki kempingowe nie są już potrzebne. Nic bardziej mylnego. Odpowiednia lampa kempingowa jest kluczowym elementem wyposażenia. Nie tylko znacznie ułatwia obozowe prace, ale umila wolne chwile na łonie natury - biesiadowanie ze znajomymi i rodziną czy granie w gry. Jest gwarantem udanego wypoczynku. Warto jednak zainwestować w profesjonalne oświetlenie, które przyda się nie tylko podczas rodzinnego wypadu pod namiot, ale również prac przydomowych, w warsztacie czy samochodzie.

Wieloletnie doświadczenie w branży pozwoliło nam stworzyć szeroką gamę produktów opierającą się na najwyższych standardach. Jednak mnogość dostępnych modeli i typów latarek, sprawia, że wybór tej jedynej może być trudny. Dlatego przygotowaliśmy dla Ciebie kilka cennych wskazówek dotyczących oświetlenia kempingowego.

Na co zwrócić uwagę?

Zakup latarki kempingowej powinien być sumą indywidualnych preferencji. Ważne, aby model idealnie pasował do Twoich potrzeb oraz charakteru aktywności. Przemyślany wybór przełoży się bowiem na komfort użytkowania i żywotność lampki. Inny model warto wybrać na piesze wyprawy (Nitecore LR10 Panda), a jeszcze inny na wypad do domku letniskowego (Coleman Twist +), gdzie nie będziesz się codziennie przemieszczać z bagażem. Ale nie tylko gabaryty oświetlenia są ważne. Istotną kwestią jest funkcjonalność, zasilanie, jakość i moc zastosowanej diody czy łatwość użytkowania. Przykładowo tradycyjna latarka ręczna ze skupioną wiązką to zdecydowanie za mało by skutecznie doświetlić obozowisko czy przyczepę kempingową. W tym celu będziesz potrzebował szerokiego, mocno rozproszonego światła o przyjemnej dla oka, neutralnej barwie. Ponadto latarki kempingowe są często używane w trudnych warunkach. Gdzie wstrząsy, upadki, kontakt z wodą czy pyłem jest na porządku dziennym. Dlatego tak ważna jest wytrzymała, funkcjonalna konstrukcja zapewniająca odporność. Ważną cechą lamp kempingowych jest również możliwość umieszczenia ich w dowolnym miejscu, za pomocą praktycznych haczyków, zaczepów, stojaków czy magnesów, jak w przypadku modelu Ledlenser PL6. Takie rozwiązanie pozwala na idealne oświetlenie przestrzeni bez angażowania użytkownika, który ma wolne ręce.

Banner-OUT-Lantern-Family_ML4_ML6WL_ML6_


Wydajne źródło światła, czyli jakie?

Jeśli chodzi o użyteczność i żywotność lamp kempingowych, duże znaczenie ma odpowiednio dobrane źródło światła. Obecnie w większości latarek wykorzystuje się nowoczesne i bardzo wydajne diody LED, które dzięki niskiemu poborowi energii wyparły tradycyjne żarówki. Mogą świecić wiele tysięcy godzin, dając przy tym jasny strumień światła. W połączeniu z odpowiednio profilowaną soczewką, odbłyśnikiem czy mlecznym dyfuzorem zapewniają maksimum mocy i duży zasięg, przy zachowaniu niewielkich wymiarów lampki. Odpowiednio rozproszona wiązka doskonale oświetla przestrzeń, nie męcząc wzroku i pomagając dostrzec wszystkie szczegóły. Do takich modeli należą Fenix CL26R, Ledlenser ML4Nitecore LR50 czy ekstremalnie jasna Streamlight Super Siege. Warto pamiętać jednak, że duża moc latarki to nie wszystko. Liczy się jeszcze płynna regulacja światła. Pomaga ona dopasować jasność emitowanego strumienia adekwatnie do aktywności. Większość lamp kempingowych ma możliwość zmiany trybów pracy za pomocą łatwo dostępnego, wygodnego przełącznika. Zwykle obsługa latarki nie sprawia problemu nawet w rękawicach, co jest niezwykle istotne podczas majsterkowania w garażu czy odważnych, zimowych wypadów w nieznane. Dużym atutem niektórych modeli są również kolorowe diody. Światło czerwone lub zielone dostępne na przykład w latarce Fenix CL09 sprawdzi się świetnie do zadań specjalnych: czytania map, obserwacji zwierzyny czy po prostu wtedy, gdy nie chcemy oślepiać współtowarzyszy.

Ciekawym rozwiązaniem podnoszącym bezpieczeństwo użytkownika są dodatkowe tryby specjalne (dostępne w Nitecore LR30 lub Ledlenser iA6R): SOS, Beacon czy Strobe. W sytuacji zagrożenia pomagają skutecznie wezwać pomoc (rozbłyski zgodne z kodem Morse’a), pozwalają odstraszyć agresywnych napastników lub zwierzęta oraz w razie konieczności określić lokalizację osoby potrzebującej wsparcia.

srhdty.jpg


Co wybrać: zasilanie akumulatorowe czy bateryjne?

Jednym z kluczowych elementów o których warto pamiętać przy wyborze latarki kempingowej jest stabilny, niezależny od czynników zewnętrznych rodzaj zasilania. Zwykle wykorzystuje się klasyczne rozwiązanie w postaci jednorazowych, ale łatwo dostępnych baterii (latarka Black Diamond Voyager, Streamlight Siege, Coleman Push + 200 LED czy Fenix CL23). Nie są one wrażliwe na zmiany temperatur, zawsze można mieć je przy sobie i szybko wymienić. Taka koncepcja z reguły sprawdza się podczas okazjonalnego lub awaryjnego użytkowania. Jeśli chcesz jednak bardziej wydajnego źródła energii lepiej zainwestować w latarkę akumulatorową. Na przykład z możliwością zasilania przez kabel USB, jak Fenix CL30R, Nitecore LR10 czy Ledlenser ML6, która dodatkowo posiada funkcję powerbank (za pomocą latarki można podładować inne urządzenia elektroniczne). Możliwość wielokrotnego ładowania lampki nie tylko wpływa korzystnie na aspekt ekonomiczny, ale również środowiskowy. Minimalizujesz problem utylizacji zużytych ogniw. Ciekawą alternatywą dla miłośników technologii są modele posiadające obie możliwości jak lampka kempingowa Nitecore LA30. Zasilana za pomocą dedykowanych akumulatorków w razie potrzeby ma możliwość zastosowania tradycyjnych baterii, tak by użytkownik nieoczekiwanie nie został bez źródła światła. Tym celu w latarkach stosuje się również wskaźniki naładowania. Poprzez informację o stanie zasilania pozwalają w zrównoważony sposób zarządzać pozostałą energią, na przykład przez zmianę trybu świecenia na nieco słabszy.Podsumowanie

Wybór idealnej latarki kempingowej stanowi nie lada wyzwanie. Mamy nadzieję, że nieco rozjaśniliśmy kwestie z tym związane i w zależności od charakteru aktywności uda się wybrać idealny model. Odpowiednio duży lub mały, mocny, łatwy w użytkowaniu, odporny na niekorzystne warunki pogodowe i upadki. Ekonomiczny i bezpieczny dla środowiska, a przede wszystkim dopasowany do Twoich indywidualnych preferencji.